nedeľa 28. júna 2015

Demandický svet Blaškovičovcov a Grasalkovičovcov 1709 – 1762



    Historiografický materiál, týkajúci sa osudov rodiny Blaskovich, spriaznenej úzkymi rodinnými zväzkami s rodinou Grasalkovich, je mimoriadne  rozsiahly. Na rozdiel od mnohých rodov strednej šľachty sa ho podarilo aj v nebývalom rozsahu zachovať. Tento materiál sa nachádza v archívoch na území Maďarska a preto sa s jeho obsahom doteraz nik na Slovensku nezaoberal, aj keď vznikol na tunajšom území. Jeho výskumom sa zaoberá dr. Gócsáné Móró Csilla, PhD, ktorá vyslovuje názor, že niet v Uhorsku takej rodiny, ktorej písomné doklady a iné pamiatky sa tak starostlivo uschovávali po dve a pol storočia.
    Rodina úspešného právnika Samuela Blaskovicha pôsobila v strednom Honte a preto autorka analyzuje dokumenty, vzniknuté na území Hontianskej stolice. V období rokov 1709 až 1762 sídlila táto rodina v obci Demandice. Na pozadí formovania nových vládnych pomerov po tureckej okupácii a po sérii protihabsburských povstaní  dr. Gócsáné Móró Csilla, PhD, svojou vedeckou tvorbou zrozumiteľným spôsobom podáva verný obraz spôsobu života rodiny Blaskovich, ako aj jej materiálneho vybavenia.
    Pre obyvateľov Demandíc a ich okolia, ako aj pre občiansku spoločnosť a historikov, je sprístupnenie dokumentov z práce riaditeľky Blaškovičovho múzea príležitosťou na pochopenie spoločenských vzťahov v prvej polovici 18. storočia, v prostredí pomerne malej obce Demandice a hontianskeho regiónu. Od pripravenej expozície očakávame, že prispeje k spoznávaniu spoločných kultúrnych hodnôt Slovákov a Maďarov. Odkryje doposiaľ neznámu históriu a prispeje k spoznaniu osobnstí, žijúcich v tomto národnostne zmiešanom prostredí. 


V Demandiciach  od 11. júla 2015 
JUDr. Milan Ukrop, CSc.



Najvýznamnejšou osobnosťou rodu bol gróf Anton I. Grasalkovič

* 6. marec 1694, Mojmírovce 
† 1. december 1771, Gödöllő

    Preslávil sa ako radca Uhorskej kráľovskej komory a dôverník Márie Terézie. Získal vysoké vyznamenania – stal sa barónom, grófom a udelili mu Veľkokríž Radu sv. Štefana. Bol významným donátorom umenia i architektúry a ostalo po ňom niekoľko desiatok barokových stavieb kostolov a kaštieľov na Slovensku a v Maďarsku. Jeho palác v Bratislave, ktorý dal postaviť v roku 1760 ako svoje letné sídlo (známy pod názvom Grasalkovičov palác), je sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Barokový zámok v Gödöllő bol postavený v 30. rokoch 18. storočia, ako prepychové rodinné sídlo. Od r. 1867 sa zámok stal letnou rezidenciou rakúsko-uhorského panovníka Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Bavorskej – známej pod menom „Sisi“. 
    Sestra Antona I. Grasalkoviča Judita, bola manželkou miestneho zemepána a právnika, Samuela Blaškoviča. S manželom venovali v dvadsiatych rokoch 18. storočia 100 zlatých na obnovu kostola na Hýbeci. V tomto období bol vybudovaný aj kamenný hrob rodiny situovaný južne od kostola sv. Heleny. Pravdepodobne v ich domácnosti žili aj rodičia Ján Grasalkovič a Zuzana Egresdy. Nasvedčuje tomu dokument z archívu Antona I Grasalkoviča, podľa ktorého venoval v roku 1724 (30. 7. 1724 zomrela jeho matka Zuzana) čiastku 400 zlatých na výstavbu krypty pod kostolom v Demandiciach, ktorá mala slúžiť na uloženie pozostatkov jeho rodičov. 
    V zázname o vizitácii kostola v roku 1731 sa uvádza, že kostol bol vybielený a vydláždený z láskavosti Antona I. Grasalkoviča. Pod celým kostolom bola vybudovaná krypta. Aj kostolná veža bola vybudovaná z darov Antona I. Grasalkoviča v druhej štvrtine 18. storočia. Keď v roku 1776 kostol vyhorel, náklady na renováciu hradila tretia manželka Antona I. Grasalkoviča Terézia Klobušická. 




The Blaskovic and Grasalkovich Houses in Demandice 1709 - 1762

There seems to be quite an abundance of historical materials describing the fate of the Blaskovich family connected to the Grasalkovich family by close family ties. Unlike the materials about many other houses of middle and lower nobility, these materials have been preserved in a substantial extent. Being deposited in Hungarian archives their content has remained hidden to the Slovak public even despite the fact that the materials were created here, in our area. The historian in charge of this research dr. Gócsáné Móró Csilla, PhD maintains that it is in fact a rare case to discover historical documentation in such a good state of repair. According to her opinion, there is no other family in Hungary whose documents and other relics have been so carefully preserved and protected for over two and a half centuries.
    Family of the successful attorney Samuel Blaskovich lived and worked in the area of middle ‚Hont‘ and so the author analyses documents created in this area. Between the years 1709 and 1762 this family was located in Demandice. Dr. Gócsáné Móró Csilla, PhD provides an accurate and comprehensible description of their life as well as material equipment against a background of new government formation in the post-Turkish era following a series of anti-Habsburg uprisings.

    For the inhabitants of Demandice and its surroundings, as well as for the civil society and the historians, the presentation of the documents from the work of the Blaskovic Museum directress provides a rare opportunity to explore the social relations in the area of ‚Hont‘ during the first half of the 18th century. The exhibition is expected to contribute to discovering common cultural values of the Slovaks and the Hungarians. It will disclose some of the unknown history and characters who lived in this environment of mixed nationalities.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára