sobota 11. decembra 2010

Prestavba Demandíc

Slovo prestavba do nášho denného slovníka zaviedol v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia sovietsky vodca Michal Gorbačov, ktorý chcel prestavať socializmus. V Demandiciach sa stavalo ale aj prestavovalo intenzívne už desaťročia pred sovietskou perestrojkou.

Po dvoch rokoch od prvého stretnutia rodákov v Demandiciach sme sa v polovici novembra zišli zas. Potešil ma záujem ľudí o spomienky na dávnejšiu alebo len nedávnu minulosť našej obce. Opäť sme sa pozreli na fotografie ľudí, ktorí Demandice po desaťročia naplňovali svojou prítomnosťou a prácou. Dnešné Demandice sú pomníkom, ktorý tu vybudovali.

Jarné upratovanie

 Pred dvomi rokmi som prezentoval zbierku fotografií tvorenú z toho čo som sám, moja rodina a pár známych dali do kopy. Dnes už mám okolo tisíc päťsto fotografií, ktoré pochádzajú z príspevkov čoraz širšieho okruhu rodákov. Veď len z posledného stretnutia som si odniesol 224 kusov. Fotografie od Štefana Babica, Jožka Urbana, Ladislava Tomisa, Paliho Príboja, Janka Bystrického, Ing. Antona Svetíka , Laciho Kolárika, Marty Urbanovej, Jožka Vargu, Františka Kočerhu a Jozefa Výbošťoka ma veľmi potešili. Sú medzi nimi svadobné fotky spred prvej svetovej vojny, školské fotky z medzivojnového obdobia, z pracovných či sviatočných dní. Postupne ich po elektronickom spracovaní na tejto stránke zverejním.
     Stavebný vývoj v Demandiciach môžeme porovnať podľa máp intravilánu obce, ktoré získal a dochoval Jozef Urban. Vidieť na nich  rozmiestnenie stavieb v roku 1886. Dominujú na nich panské sídla, teda kúrie a to aj tie, ktoré už dnes neexistujú.

Výstavba budovy požiarnej zbrojnice v rokoch 1974/1975
 
Budovateľské úsilie v Demandiciach ako aj iné stránky života dokumentoval svojim fotoaparátom od začiatku sedemdesiatych rokov László Csaba Tomis. Časť svojej zbierky mi poskytol a preto sa o ňu môžem s vami podeliť. Výber ukazuje priebeh viacerých tzv. „akcií Z“, ktorými sa zlacňovala investičná činnosť v obciach tým, že mnoho fyzickej práce sa vykonalo bezplatne. Brigáda, niekdajší „subotnik“ sa prevzal z praxe výstavby socializmu v Sovietskom zväze. Bola to forma dobrovoľníckej činnosti tých čias, aj keď niekedy dobrovoľnosť bola iluzórna. Na dedine bola anonymita nulová a preto sa vedelo, kto ako prispieva k zveľadeniu obce a kto vie len frflať. Niet pochýb o tom, že Demandičania brigády neignorovali. Obec svoju občianskou vybavenosť má vďaka nim. kultúrny dom, dom smútku, lekáreň, školu, cesty a iné objekty ktoré zmenili v poslednom polstoročí výzor dediny. Pozrite sa ako to cez objektív svojho fotoaparátu zachytil L. Tomis.

Pre vstup do fotoalbumu kliknite na ikonu:
Demandická prestavba



Rebuilding of Demandice

The word “rebuilding” was introduced into our daily vocabulary in the 80ties of  the last century by  the Soviet leader Mikhail Gorbachev. He was striving to rebuild socialism. Demandice however were being constantly rebuilt already decades before the Soviet “perestrojka” had reached us.

nedeľa 5. decembra 2010

Zabíjačka

Jednou z atrakcií zimného obdobia boli v Demandiciach zabíjačky. Kým nebolo družstvo a štátny majetok, zabíjačka sa robila vtedy keď bolo potrebné  mäso či už na obživu členov domácnosti, na predaj alebo pred žatvou aby bolo stravovanie žencov zabezpečené z vlastných zdrojov.

V päťdesiatych až osemdesiatych rokoch minulého storočia sa na dedinách vyvinulo tzv. záhumienkové hospodárenie. Bolo dôsledkom toho, že  poľnohospodárske podniky  nedokázali vygenerovať dostatok finančných prostriedkov a preto časť mzdy poskytovali v naturáliách. Tvorilo ich obilie a plodiny vypestované na záhumienku. To bola obvykle plocha pol hektára osiata kukuricou, dva áre lucerny a dva áre  zemiakov. Z tejto plochy sa dorobilo dosť krmiva pre jednu či dve ošípané. V rodinách s viacerými členmi pracujúcimi v družstve to mohlo byť aj viac.
     V takom prípade mohol družstevník dojednať zmluvný výkrm a výkup živých ošípaných. Tieto zmluvy uzatváral v Demandiciach môj otec, ktorý od roku 1948 pracoval ako skladník v Roľníckom spotrebnom družstve Šahy. V skratke sa mu hovorilo RSD. U nás v kuchyni otec nádejného chovateľa  oboznámil s podmienkami zmluvy, ktorú aj hneď podpísali. Nikdy sa to nezaobišlo bez menšieho oldomáša. Tu som po prvý raz videl ako funguje v praxi zmluvné právo. Nuž nečudo, že som po maturite nakoniec skončil  na štúdiách práva.

Už nám neujde!

     Svine, ktoré nemali  česť vo vopred určenom čase obohatiť zásobovanie našich miest mäsom, museli v demandických chlievoch vyčkať najskôr do začiatku zimy aby sa im tejto cti dostalo na vlastnom dvore.
     Zabíjačka, alebo ako sa jej hovorilo aj zkáľačka, sa nezaobišla bez odbornej pomoci skúsenejšieho mäsiara. V Demandiciach ním bol profesionálny mäsiar ešte z obdobia prvej republiky Imrich Beše báči. Svoju jatku mal poniže starej cirkevnej školy oproti obchodu Berty Weisovej, neskôr Melichovej krčmy. Beše báči po znárodnení pracoval len ako predavač v tomto mäsiarstve. V zime sa svojmu remeslu venoval v rámci susedskej výpomoci po rodinách, ktoré chceli aby im ich čuníka zniesol zo sveta práve on. Keďže každej rodine nemohol vyhovieť, vyrástla mu konkurencia. U nás na Bujdoške to bol Oberfranc Géza báči a Fekiač Ďuri báči.
     Termín zabíjačky bolo potrebné dohodnúť s dostatočným predstihom a skoordinovať ho aj s najbližšou rodinou, ktorá chodila na zabíjačku pomáhať. K nám chodili obe tety z maminej strany s manželmi. Pri tejto udalosti sme ako deti a neskôr aj ako študenti nemohli chýbať ani my.
     V podvečer pred zabíjačkou sme nachystali kotliny a pripravili dostatok dreva na kúrenie v nich na celý deň. Večer sa čistila cibuľa, cesnak a preberala ryža potrebná do huriek. Keď sa robili krvavničky, nakrájali sa aj rožky. Nakoniec sa namlelo čierne korenie a scéna na ranný horor bola pripravená.
     Už zavčasu ráno, ešte v  tme, sme boli na nohách  a pripravení nezmeškať ani okamih z tejto nevšednej udalosti. Tešili sme sa na podkladanie polienok pod kotle s vodou, ktorá sa používala na obáranie ošípanej pri jej čistení. Majster kat, teda mäsiar sa dostavil do domácnosti pred siedmou hodinou. Rodina už bola v plnej zostave odhodlaná na všetko potom čo sa osmelila nejakým poldecákom slivovice . Myslím, že to bolo skôr na guráž, lebo moja mama vždy vychovala kus, ktorý u mäsiara budil rešpekt. Mala na to tajnú metódu, ktorú odkukala od krotiteľov zveri v cirkuse. Ošípanej sem tam prihodila do krmiva za lyžicu cukru, vraj aby mala silné kosti a vládala niesť svoju váhu. Tú však dosahovala skôr tým, že uprednostňovala chov jednej poriadnej svine než dvoch zajacov, ako malým ošípaným hovorila.

Strýc Juraj Ukrop so synmi Štefanom a Jánom 

     Osud ošípanej sa naplnil, keď si mäsiar za sáru čižmy zasunul nôž a pobral sa do chlieva v sprievode nás holomkov, ktorí sme mu mali pri jeho nemilej úlohe asistovať. Mäsiar ošípanej založil na prednú nohu slučku z povrazu, ktorým po vymyknutí ošípanú zvalil na zem. V tom momente sme my pomocníci priskočili k nej a svojou váhou ju pritlačili k zemi aby mäsiar dokončil svoje dielo. Niektorá z žien  do pripravenej nádoby zachytávala krv na jaternice. Túto scénu moja mama nikdy nemohla sledovať, keďže ošípaná po roku výkrmu bola jej miláčikom medzi domácim zvieratstvom. Neskôr prišli na rad porážkové pištole, ktoré  nás ušetrili od hrozného kvičania. Otrasení svojim  dielom sme na spamätanie sa požili ďalší štamperlík slivovice.
     Vychádzajúc z komory, v ktorej sa malo pracovať celý deň, sa vždy pripomenula príhoda ako raz takto zaklaná sviňa v neďalekých Hrkovciach prišla k sebe a kým sa mäsiar zohrieval pri štamperlíku, ušla cez Ipeľ na jeho ľavý breh do Maďarska a to bol problém. U nás  v Demandiciach sa nič takého nezaznamenalo.
     Na opracovanie a spracovanie ošípanej sa uplatňovali rôzne techniky. Základné formy boli takpovediac slovenská a maďarská. Kým v slovenských a nemeckých rodinách sa sviňa vešala na trojnožku alebo hradu na šope, v maďarskej verzii sa opaľovala na zemi slamou a na zemi sa aj rozobrala. Vidieť to aj na fotografiách v prílohe.
     Prvou pochúťkou toho dňa bol ovar z podhrdliny a pečeň na vajciach s čerstvým chlebom. Do večera pochúťok pribúdalo ako aj alkoholu v krvi účastníkov.
     Vyvrcholením dňa bola zabíjačková večera na ktorej sa zúčastňovali aj ďalšie osoby. K nám sme prizývali strýčka Ďura s tetou a krstného otca s rodinou. Niekedy sa tejto cti dostalo aj učiteľom s ktorými môj otec hrával v zime po nedeliach žolíka. Na večeru sa všetci tešili a preto niekedy zavládla nervozita, ak sa ktosi oneskoril a bolo treba naňho čakať.
     Zabíjačková večera bola vždy príležitosť na veľké politizovanie v ktorom sa vyžíval najmä môj otec a strýčko Ďuro. Ďuri báči Fekiač ten zas kvetnato opisoval zážitky z vojny, najmä priebeh oslobodzovania Demandíc Rusmi ako aj svoje komplikované nočné návraty zo zabíjačiek na okolitých osadách. Kukučín so svojou Rysavou jalovicou by bledol závisťou. Občas bol priebeh večere spestrený aj neočakávanou návštevou nepozvaných hostí. To vtedy, keď do kuchyne vtrhli maškary. Zamaskované osoby nebolo možné spoznať a tak sa pri ich vystrájaní všemožne hádalo, kto to je. Zamaskovanej cigánke sa mäsiar snažil siahnuť na chúlostivé miesta aby ju tak donútil k výkriku, čím by sa po hlase prezradila. Všetci potom žasli, že je to rodinný priateľ Adolf Gazdík alebo niektorí ďalší otcovi kamaráti. S výslužkou po dobrej hostine odišli všetci.
     Na druhý deň sme výslužky zo zabíjačky rozniesli aj susedom a ďalšej rodine. Tak to išlo celú zimu. Keď sa zabíjalo inde, tešili sme sa na čerstvú klobásku a hurky aj my.

Pre vstup do fotoalbumu kliknite na ikonu:
Zabíjačka


Pig-Slaughtering

The Pig-Slaughtering has always been one of the most important events during winter time in Demandice. Long before the collective land property of the state was introduced. It was usually being done whenever the need for pork meat had occurred. Whether it was to provide food for all of the household members, for sale or just before the crop harvesting time to feed all the workers.