Tanečná zábava bola v Demandiciach, tak ako aj inde, príležitosťou na vyjadrenie emociálnych a erotických myšlienok medzi chlapcami a dievčatami vo veku dospievania. Z výrazu tvárí tanečníkov a tanečníc na dobových fotografiách vidieť, že zábavy vyjadrovali radosť zo života aj vo vyššom veku. Demandičania boli po širokom okolí známi ako dobrí tanečníci, podporovaní miestnou ľudovou hudbou a účasníci folklórnych podujatí.
Demandický kultúrny dom bujarými tancami neraz pripomínal aj Moulin rouge.
(Foto: archív G. Juhász)
Nato, aby si v Demandiciach mladí zatancovali, nepotrebovali naleštené parkety. Tie sa pod nohami tanečníkov objavili až koncom päťdesiatych rokov v novom kultúrnom dome. Dovtedy stačila aj udupaná podlaha. V niektorej zo stodôl sa pozametala zem, vypolievala vodou z kúp na polievanie a zábava sa v nedeľu popoludní mohla konať. Keď sa pred Eislerovou krčmou vybudoval prístrešok (pôvodne určený pre povozy a ich poťahy), bolo to ešte ľahšie a po ruke bolo aj občerstvenie. Miestni mládenci smrdeli grošom a tak si neraz na zábavné trovy z komory usypali nejaké kilo obilia pre krčmára, alebo svoje výdaje uhradili niekoľkými vajciami spod sliepok. Z dnešného pohľadu sa nám to zdá skromné, ba neskutočné, ale na tieto chvíle radostne spomínali naši otcovia i starí rodičia. Veď koľkí Demandičania vďačia za to, že prišli na tento svet aj príležitostiam, na ktorých začiatku bola zábava a pevné tanečné objatia s vyhliadnutou milou.
Zábavy poskytovali príležitosť na zoznámenie sa s cezpoľnými mládencami. Už to, že prišli do cudzej dediny na zábavu, svedčilo o ich odvahe. Darwinova teória o prirodzenom výbere druhov fungovala aj vo všednom dedinskom výbere skôr, ako sa dostala do učebných osnov. Tak som prišiel na svet aj ja, lebo môj otec sa nebál chodiť na zábavy na Santov a tam spoznal moju mamu. Aj ja som sa s mojou manželkou zoznámil na dedinskej zábave.
Nedeľná zábava v medzivojnovom období pod prístreškom pred Eislerovou krčmou.
Prvou tanečnou sálou a kultúrnym domom bola murovaná stodola vo dvore v krčme po Eislerovcoch. Stojí doteraz. Nahradil ju prvý kultúrny dom povyše kostola, ktorý slúžil obci do konca päťdesiatych rokov. Vedľa neho bol postavený väčší s kinosálou. Tu som absolvoval aj ja svoje prvé zábavy. Tie sa usporadúvali na Katarínu, na Štefana, cez fašiangy a hneď po nich na Veľkú noc. Okrem dožinkovej zábavy to bola ešte regrútska zábava v septembri na ktorej chlapci zapíjali slobodu pred rukovaním prvého októbra a zábava na Michala, kedy bola v Demandiciach hostina, čiže pamiatka vysvätenia kostola.
Na Silvestrovskej zábave so skupinou Efekt.
Obľúbený cigánsky tanec demandických dievok.
V pozadí na harmonike sprevádzajú František Cserba a Štefan Banda.
Hlavnou náplňou zábavy bol tanec a pochopiteľne aj popíjanie miestneho vína, aby mládenci v sebe našli dosť guráže. Kto vypil za fľašu dobre tvrdého oteláku, veru už na zábave zdolal všetko. V päťdesiatych rokoch sa tancovali tak ľudové, ako aj spoločenské tance v klasickej forme. Z tancov nacvičených speváckym a tanečným krúžkom miestneho odboru Csemadoku si najväčšiu obľubu získali cigánsky tanec, stoličkový tanec, sviečkový tanec a fľaškový tanec. Tento krúžok pôsobil v Demandiciach štvrťstoročie. Pod vedením Pirošky Prandorffyovej, Heleny Príbojovej a primáša Jána Régiho, tanečníci šírili dobré meno našej dediny na festivaloch v Gombaseku, Želiezovciach, Šahách a tiež v Hradci Králové. Svojimi tanečnými výkonmi, napriek pokročilému veku, udivovali Palika Prandorffy a Juliana Kajaszová. Ich výkony mali základ v nácviku počas dedinských zábav. V polovici šesťdesiatych rokov k tancom začali pribúdať moderné formy. Prispela k tomu aj existencia novej hudobnej skupiny Efekt. To sme sa už pokúšali o prvé diskotéky, aj keď sa im vtedy hovorilo „Čaj o piatej“.
Demandický Fašiang
Duch spoločenského života sa v posledných desaťročiach z dediny vytratil. Po skončení školskej dochádzky väčšina mladých je v dedine len sporadicky. Zábavu, ako formu zoznámenia nepotrebujú, veď možnosti internetovej zoznamky sú nekonečné. Dobrou správou je, že v ostatných rokoch predsa len badať oživenie. Sem tam sa už koná aj zábava. Naposledy som si v Demandiciach zatancoval na výročí našej školy. Snáď dedinský ples niečo z tradície predošlých generácií zachová, veď veselosť a príjemnú náladu v spoločnosti dievčat, televízne programy a počítačové hry nie sú schopné nahradiť.
Demandice dance
Just like everywhere else, the village
dance had always been an opportunity for expressing emotional and erotic
thoughts and yearnings of young boys and girls in the age of adolescence. However,
from the facial expressions of the dancers in period photographs it is apparent
that the joy of life blossoms in every age. The Demandicians, supported by
local folk music, had been renowned as great dancers far and wide and took part
in many folk events and competitions.
Pre vstup do fotogalérie kliknite na obrázok:
Demandice dance
Just like everywhere else, the village dance had always been an opportunity for expressing emotional and erotic thoughts and yearnings of young boys and girls in the age of adolescence. However, from the facial expressions of the dancers in period photographs it is apparent that the joy of life blossoms in every age. The Demandicians, supported by local folk music, had been renowned as great dancers far and wide and took part in many folk events and competitions.