piatok 30. marca 2018
Oblievačka v Demandiciach
Demandice sa radili k východnému zvyku veľkonočného oblievania. Oblievali sme dievčatá i vydaté ženy. Západniarsky zvyk šibania korbáčom sa neujal. Najdivokejšie oblievačky sa podľa spomienok mojej mamy konali v prvých povojnových rokoch, o ktorých tvrdila, že chlapi boli po vojne ako diví.
Oblievačka u Košúthovcov
V päťdesiatych rokoch sa tento zvyk zmiernil natoľko, že chlapi a mládenci upustili od vláčenia vedier, ktorých obsah končil na vyhliadnutej dievke. Nahradili ich plechové hrnčeky. Vedro sa nosilo pre prípad, že gazdiná zamedzila prístup k vode. Autonómna zásoba bola pri ruke. Hoci dievčatá polievanie nenávideli, dobre vykúpaným rovesníčkam aj závideli.
Od polovice tohto desaťročia sa postupne zavádzalo aj zmierňovacie opatrenie, a to spočívalo v pofŕkaní dievčaťa kolínskou vodou. Ani toto dievky s bohvieakou radosťou neprivítali. Kým sa dopoludnia vystriedalo niekoľko partií oblievačov, smrdeli od zmesi použitých voňaviek ako apatiekársky pes. Matky dievčat si mládenci nechceli rozhnevať, a preto na nich vodou šetrili. O to viac míňali voňavky. Zákaz podávania alkoholických nápojov mladistvým osobám nebol uplatňovaný, čo zas bola pomsta dievok na oblievačoch. Tí neraz mali v sebe viac druhov pálenky, než dievčatá vôní na sebe.
Na obed sa s polievaním končilo. Nie však celkom. V utorok takéto právo patrilo ženám, avšak to už muži a mládenci zarána zmizli do roboty a škôl, a tak sa len zriedka stali terčom odvety.
V archíve mám niekoľko fotografií z týchto zlatých časov.
Na našom dvore
Počas veľkonočného „opušťáku“ koncom 60. rokov
Ja s pomocníkom
Na mamičku opatrne, len s voňavkou
Sofistikované oblievanie s pištoľou na vodu
pondelok 19. marca 2018
Hostina pri muzike
Na hlavnom bratislavskom trhovisku z času na čas pocítime závan života z vidieckych regiónov Slovenska. V spojení ľudovej hudby a spevu lepšie zachutia aj miestne špeciality, ktoré so sebou prinesú na predaj a konzumáciu dedinskí predajcovia. Teraz to boli Horehronci s ich spevom, zabíjačkovými špecialitami a syrmi. Ďakujeme im!
(pre spustenie videa kliknite na obrázok)
sobota 17. marca 2018
Majster dreva a zlata
Bratislavský hrad vo svojich vynovených priestoroch na tri mesiace prichýlil jedenásť diel majstra Pavla z Levoče v kolekcii umelecko-remeselných predmetov doplnenej zo zapožičaných fondov 27 farností, niekoľkých múzeí a cirkevných archívov.
Výstava predstavila osobnosť majstra Pavla z Levoče ako zavŕšenie aktivít k 500. výročiu ukončenia prác na hlavnom oltári v chráme sv. Jakuba v Levoči. Je úžasné, čo pred pol tisícročím dokázali ľudia svojim umom a remeselnou zručnosťou pri tvárnení dreva skrášleného zlatom. Aj preto sa výstava niesla pod názvom „Ruky a zlato v službe ducha“. Ak ste nemali možnosť ju vidieť, prijmite odo mňa túto sériu obrázkov, ktorá priblíži krásu a ducha spred storočí.
(pre spustenie videa kliknite na obrázok)
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)