V piatok 11. júna som v spoločenskej sále liečebného domu Smaragd v Dudinciach predstavil svoju novú knihu „Čítanie o Honte“. Podujatie zorganizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Dudince a jej partneri. Po ročnej odmlke som sa ako autor mohol stretnúť so svojimi čitateľmi, preto ma ich záujem o predstavený titul veľmi potešil. Verím, že sa kniha stretne aj so záujmom ľudí, ktorí si prišli do nášho regiónu obnoviť zdravie a pritom spoznať jeho kultúru.
Prečo čítanie o Honte?
Pomenovanie Hont súvisí s územným členením Uhorska. Pri vzniku uhorského kráľovstva sa najskôr vytvárali tzv. komitáty. Boli to územné jednotky, okolo významných kráľovských hradov, pre správu územia v ich okolí. Hontiansky komitát má svoje meno odvodené od silného rodu Hunt-Poznan, majúceho korene ešte vo Veľkej Morave. Rod významne pomohol kráľovi Štefanovi I. stabilizovať svoju moc proti odbojným maďarským vodcom, ktorí neprijali kresťanstvo. Jeden z hradov mali na strategickom mieste v meandri Ipľa, v miestach, kde sa jeho tok otáča v pravom uhle na juh. Teraz je to rovnomenná obec Hont.
Hontiansky komitát vznikol v 11. storočí vyčlenením z novohradského. Na konci vlády Arpádovcov sa kráľovské komitáty zmenili na šľachtické stolice. Tie pretrvali do polovice 19. storočia. Po revolúcii 1848-1849 vznikol župný systém.
Pojem Hont, ako územná jednotka, pretrvával deväť storočí. Nečudo, že z našich myslí dosiaľ nezmizol. Hont sa rozkladal od ústia Ipľa do Dunaja na juhu, po Banskú Belú na severe. Na západe siahal až takmer k Hronu a na východe pokrýval Krupinskú planinu. Osobám, ktoré tu žili, tvorili a nadovšetko Hont milovali, som venoval túto publikáciu.
Viacero rokov som zhromažďoval pramene a fotografie z histórie regiónu. Z fondu, ktorý som vytvoril vznikla táto kniha, ktorá dáva čitateľom ľahko prístupnou formou nahliadnuť do historických kútov Hontu. Dočítate sa v nej o osobnostiach, ktoré tvorili dejiny, ako aj o osudoch celkom obyčajných ľudí žijúcich v Honte od trinásteho storočia po nedávnu minulosť. Takými boli biskup Ladislav z Demandíc – učiteľ kráľovien, hontianski turkobijci, záhadná grófka z Patkôša, slávni spisovatelia, ako Andrej Sládkovič, Andrej Kmeť, Juraj a Ján Slávikovci, viaceré osobnosti z obdobia revolúcie 1848-49, hýbeckí pustovníci, či posledný hontiansky beťár Šiša Pišta.
Kniha môže byť vhodnou pomôckou pri výučbe regionálnej histórie na stredných školách. Turistom a kúpeľným hosťom v liečebných domoch dudinských kúpeľov obohatí pobyt o poznanie historického prostredia regiónu, ktorý im vracia zdravie. Môže po nej siahnuť každý dobrý patriot.