sobota 28. októbra 2017
Bratislavský hrad
Po mnohé roky nášho života bol 28. október štátnym sviatkom na pamiatku vzniku samostatného Česko-slovenského štátu. V súčasnosti je už len pamätným dňom. Nemáme už ani Československo.
Ku vzniku našej samostatnosti viedlo mnoho cestičiek, ba aj nešťastných odbočení. Miesto, na ktorom bola štátnosť takpovediac zabývaná po stáročia, je na jednom z návrší nad Dunajom v Bratislave. Hradný kopec osídľovaný po tisícročia, lebo nebolo len jedno, sa stal sídlom aj novodobej štátnej moci. Už nie cisárov, ani kráľov. Sídli na ňom náš parlament.
Prvé známe zobrazenie hradu. Na miniatúre v iniciále z Viedenskej obrázkovej kroniky z r. 1358 je vyobrazený nemecký cisár Henrich III. pri obliehaní Bratislavského hradu
Pohľad na Bratislavu s hradom na litografii z roku 1593 od F. Hogenberga
Bratislava (Posonium) na rytine od Matthausa Meriana 1638
Pohľad na Pálffyho palác a hrad (Engelbrecht–Werner 1735)
Časy najväčšej slávy za panovania Márie Terézie. Na obraze Johanna Daniela Herza, Korunovačný sprievod Márie Terézie v roku 1741
(kolorovaná medirytina, Galéria mesta Bratislavy)
Totálna skaza v roku 1811
Hrad a podhradie v rokoch 1850 - 1860
Bratislava so svojim hradom v roku 1900
Vo vojnovom období mal hrad namále. Vtedajší mocipáni ho chceli zbúrať a na hradnom kopci postaviť univerzitný areál. Aj toto hrad prežil a ako 150 ročná ruina sa v roku 1953 dočkal začiatku prác na svojej obnove.
A tu je výsledok po poslednej fáze obnovy
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára